Haberler

Kula’da Tarih, Büyükşehir’le Can Buluyor

MANİSA Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi’nin tarihi Kula Evleri’ni yeniden turizme kazandırmak için başlattığı restorasyon hamlesinden bir tanesi meyvesini verdi. Restorasyonu tamamlanan tarihi Beyler Evi, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’un katılımıyla hizmete açıldı.

Toplu açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Kula’yı ziyaret eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi işbirliği ile restore edilen tarihi Beyler Evi’nin açılış kurdelesini kesti. Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ile birlikte tarihi konağın bulunduğu alana yürüyerek giden Başkan Ergün, Beyler Evi’nin yanında bulunan ve geçimini semercilikle sağlayan bir esnafı ziyaret etti. Esnafla birlikte semer diken Başkan Ergün, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden olan semerciliğin restorasyon projesi içinde yer alarak, hem mesleğin yaşatılması, hem de turizme görüntü zenginliği katması açısından önemli olabileceğini belirterek, bununla ilgili çalışma yapacaklarını söyledi.

1,5 Milyon’luk Restorasyon

Esnaf ziyaretinin ardından açılışın yapılacağı alana geçen Başkan Ergün, burada davul-zurna eşliğinde Harmandalı oynadı. Beyler Evi’nin aslına uygun bir şekilde yaklaşık 1,5 milyon TL gibi bir bedelle restore edildiğini belirten Başkan Ergün, Zeynep Onbaşı Evi ve Ali Kutlu Evi restorasyonlarının hızla devam ettiğini; Rahmi Erdil evinin de projelerinin çizildiğini, yakın zamanda bu evin de restorasyon çalışmasının başlatılacağını söyledi. Daha sonra Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ile birlikte Beyler Evi’nin açılış kurdelesini kesen Başkan Ergün, tarihi konakta incelemelerde bulundu. Açılış kokteylle devam ederken, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Beyler Evi’nin Kula kültür Mirasında eşsiz bir yeri olduğunu belirterek Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkür ettikten sonra, davetlilerle birlikte öz çekim yaptı. 

22.11.2016