ETKİNLİK TAKVİMİ
Nisan 2023
PztSalÇarPerCumCmtPaz
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       

Doğa Turizmi » Mağaralarımız

BÖRTLÜCE KÖYÜ  MAĞARASI
 
Bölgemiz Doğal Envanterlerinin çıkartılması çalışmaları kapsamında tespit etmiş olduğumuz Börtlüce Mağaramız MTA tarafından incelenmiş ve tescil işlemleri için gerekli çalışmalara başlanmıştır.
 
Aynı bölge içersinde tespit etmiş olduğumuz aynı özelliklerdeki ikinci mağaranın da incelenmesi bölgemiz doğal envanterlerinin çıkartılması ve bölgemizde mağara turizminin de gelişmesine etki yapacağı kanısındayız. 
 
Henüz teknik inceleme raporu çıkmayan mağaramızın gözlemsel olarak ikincil bir mağara olduğu ve yer altı suları tarafından aşındırılmış karbonatlı kayaçlardan oluşmuş olduğu tespit edilmiştir.
 
Yapılan teknik incelemelerde Börtlüce mağaramızın oldukça geniş ve önemli mağara figürlerine rastlandığı tespit edilmiştir.
 
Ülkemizde onbinlerce mağara yer almakta ve bunların her bir bölge kalkınması için büyük bir ekonomik potansiyel oluşturmaktadır. Tespit edilen mağaraların belirli sistem dahilinde, bilimsel yöntemlerle incelenerek, bölge koşullarında kullanım alanları tespit edilmesi, mağara araştırmalarının yapılması gerekmektedir.
 
MTA Jeoloji Etütleri Dairesi Karst ve Mağara Araştırmaları Birimi tarafından ilgili teknik incelemeleri yapılan Börtlüce mağaramızın teknik raporu hazırlandıktan sonra Kültür Bakanlığı tarafından tescil işlemleri yapılarak, mağaramız koruma altına alınacak ve yapılacak yatırım planı ile birlikte turizme kazandırılacaktır.