Belediye Tarihçesi

1903 senesine ait bu fotoğrafta, ilk Belediye binası önünde toplanmış bir hazirun görülmektedir.

Kula Belediye Teşkilatı Osmanlı İmparatorluğunda ilk kurulan belediyelerindendir. Belediye bazı kayıtlara göre l866 bazı kayıtlara göre ise 1877 yılıdır. İlk belediye binası ise l903 yılında yapılmıştır. Bu bina Yeni Hamam caddesinde mermer merdivenlerle çıkılan tek katlı ahşap bir binadır. Alt kısmında un locası ve dükkânlar bulunmaktadır. Belediye hizmetleri kurulduğu yıldan günümüze kadar en iyi bir biçimde yerine getirilmeye çalışılmıştır. İlk belediye icraatları arasında Kula’ya tayin edilen Kaymakamlar arasında yer alan Abdi Bey (Kör Kaymakam olarak tanınan) ve Belediye reisi Serdar oğlu İzzet efendi tarafından Kula’nın tüm sokaklarına kaldırım döşenmiş fenerler asılmış ve Kula ile Eşme kazaları arasına şose yol inşa edilmiştir. Kula’ya ilk elektrik l924-l926 yıllarında belediye tarafından alınan dizel motoru sağlanmış ve tesisat yapılmıştır. l936 yılından itibaren ise Kula Mensucat Fabrikasının elektriğinden faydalanılmıştır. Yine ilk fenni mezbaha 1937 yılında belediyece yapılmıştır. 

 

     1954 yılında ilçenin ilk su şebekesi tamamlanarak ilçeye sağlıklı su verilmiştir. Belediyenin ilk kuruluş yıllarında kır ve mahalle bekçilerinin de belediyeye bağlı olarak çalıştıklarını görmekteyiz. Belediye meclis seçimlerinin 1900’lü yılların başında 2 senede bir yapılmakta olduğu azınlıklara da üye kontenjanı tanındığı görülmektedir. 

 

     Eski belediye binası olarak kullanılan binadan belediye teşkilatı 1963 yılında şu anda kullanmakta olduğu binaya taşınmış ancak ilçede Lise açılması gündeme geldiğinde yeniden Yeni Hamam Caddesi (Yunus Emre Caddesi)’ndeki eski belediye binası yerine yapılan binaya taşınmıştır. 

1970 yılında taşındığı bu binada az bir süre hizmet verdikten sonra 197l yılında Yunus Emre Caddesindeki belediye binası ve ekmek fırını olarak yapılan binaya taşınan belediye binası 1981 yılında yapımına başlanıp 1989 yılında bitirilen 100 Yıl Ticaret merkezinin ikinci katına 2002 yılında da şimdiki hizmet binasına taşınmıştır.

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.