JEOTERMAL SERANIN MİMARLARI İLK FİDANLARI DİKTİ

19 Aralık 2023 09:48 Kula Belediyesi 1077

66. Hükümet Gençlik ve Spor Bakanı, İzmir Milletvekili Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Manisa’nın Kula ilçesinde yapımı tamamlanan jeotermal serada ilk fidan dikim törenine katıldı.

Bir yıl önce inşaatın başlanan ve geçtiğimiz ay tamamlanan, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Kula Belediyesi tarafından hayata geçirelen jeotermal serada ilk fidanlar dikildi.

Yıllık 1500 ton ile 2000 ton arasında üretimin yapılabileceği sera, jeotermal kaynaklar kullanılarak ısınması sağlanacak.

Serada kullanılan sıcak suyun daha sonra inşaatı devam eden turistik jeotermal teste kullanılarak değerlendirilecek.

Jeotermal Enerji ile Teknolojik Sera Kurulumu projesi, “Çalışan ve Üreten Gençler Programı (CUGEP)” kapsamında hazırlanan program katılan AK Parti İzmir Milletvekili Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı döneminde başlayan projenin ilk fidan dikimi töreninde yaptığı konuşmada, “1923-2023 Cumhuriyetimizin 100. Yılındayız. Yeni bir yüzyıla Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılına başladık. Kadim şehir Kula tüm bu güçlü altyapısıyla çok ama çok güçlü bir giriş yaptı hamdolsun. Ata yurdumuzdayız, büyüklerimizin kendileri döneminde, o süreçte katkıları olmuş. Rabbimizin verdiği jeotermal suyu Emir Kaplıcaları olarak çalıştırmışlardır ama yeni nesil olarak bizim bu uyu israf etmemiz lazım. Yıllarca belki bakılmış geçilmiş ama artık Kulalı bu suyu artık değerlendirecek. Kula’nın domatesini Türkiyenin dört bir tarafına, dünyanın dört bir tarafına ihraç edecek.” diye konuştu.

Fidan dikim töreninde konuşan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Zafer Kalkınma Ajansı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kula Belediyesi iş birliğinde 135 dönüm alanda 50 dönüm kapalı alanda domates üretimi yapılacak. İnşallah yıllık 2000 tona yakın domatesin üretilecek. Bu yapılan sera sayesinde, jeotermal kaynakların kullanımı sayesinde bu bölge seracılığın merkezi haline gelecek. Yapılan bu örnek proje sayesinde su akıyor, Kulalı bakıyor tabiri ortadan kalkacak, inşallah şimdiden sonra bu su ekonomiye kazandırılacağını ifade etti.

İlk kez domates fidanın dikildiği serada, İzmir Milletvekilli Kasapoğlu, Kula Kaymakamı Ömer Ahmet Özdemir ve Belediye Başkanı Hüseyin Tosun sera hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Domates fidanı diken Kasapoğlu, serada çalışan işçilerle sohbet etti.

AK Parti İlçe Teşkilatı ziyaretinin ardından Kula Ülkü Ocaklarını ziyaret eden Kasapoğlu, gençlerle sohbet etti.

Törene, İzmir Milletvekili Dr. Mehmet Kasapoğlu, Kula Kaymakamı Ömer Ahmet Özdemir, Belediye Başkanı Hüseyin Toun, AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı, AK Parti İlçe Başkanı Eyüp Yavuz Aşkın, Milliyetçi Hareket Partisi Kula İlçe Başkanı Nazım Baytok, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bilgin Sarısu, Belediye Meclis Üyeleri, protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.