Kula-Salihli Jeoparkı, Türkiye'yi Dünya'ya Tanıtıyor

07 Eylül 2023 16:51 Kula Belediyesi 1232

Fas’ın Marakeş şehrinde 48 ülkeden 195 Jeoparkın temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen 10. Uluslararası UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı Konferansı’nda Türkiye'yi Kula-Salihli Jeoparkı temsil etti.

Fas'ın Marakeş şehrinde gerçekleşen 10. Uluslararası UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı Konferansı, dünya genelinden 48 ülkenin katılımıyla düzenlendi. Dünya'daki tüm jeoparkların temsilcilerinin bulunduğu prestijli konferansa, Türkiye'den UNESCO Tescilli tek Türk Jeoparkı olan Kula - Salihli Jeoparkı'nın Temsilcileri Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Jeopark Belediyeler Birliği Koordinatörleri Prof. Dr. Tuncer Demir ve Doç. Dr. Serdar Aytaç da katıldı. 3-11 Eylül tarihleri arasında devam edecek olan 10. Uluslararası UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı Konferansı’nın ilk gününde, Konferansta konuşmacı olarak kürsüye davet edilen, Jeopark Belediyeler Birliği üyeleri Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ve Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Avrupa Jeoparklar Ağı Koordinasyon Komitesi Üyelerini Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı’na davet etti.

Fas’taki M’Goun UNESCO Küresel Jeoparkı’nda gerçekleşen toplantıda, Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı sınırları içerisinde yer alan Türkiye’nin en genç volkanlarının bulunduğu Kula ile Salihli’deki jeositler, doğal ve kültürel güzellikler, Sart ve Bintepeler yabancı delegelere tüm görselleriyle detaylı bir şekilde anlatıldı.

2024 Avrupa Jeoparklar Ağı Toplantısı, Mart Ayında Türkiye'de Yapılacak

Marakeş'te düzenlenen 10. Uluslararası UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı Konferansı'nda Jeopark Belediyeler Birliği Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Temsilcisi Azmi Açıkdil, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ve Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Avrupa Jeoparklar Ağı Koordinasyon Komitesi Üyelerini Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı'na davet ederek Türkiye'nin bu önemli mirasını dünya ile paylaştı.

Kula-Salihli UNESCO Küresel Jeoparkı’na ilişkin onay dosyasının konferansa katılan heyetler tarafından ele alınarak görüşüldüğünü belirten Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, “ Kula- Salihli Jeoparkı'nın gerek jeolojik zenginliği gerekse 2013'ten bugüne kadar turizm çeşitliliğini arttırmaya yönelik yaptığımız yatırım ve projelerle 10 yıllık süreçte ne kadar önemli bir aşamaya getirdiğimizi adım adım anlattık. Kula- Salihli Jeoparkı'nın Küresel Jeoparklar ağına üye jeoparklar içinde joesit zenginliği ve turizm destinasyonu ile öne çıkan en iddialı jeoparklar arasında Kula-Salihli Jeoparkı’nın olduğunu özellikle vurguladık. 2024 Mart ayında ev sahipliği yapacağımız Avrupa Jeoparklar Ağı Toplantısı için Türkiye’nin en genç volkanlarının bulunduğu Kula ve Salihli ilçelerimizde yer alan jeositleri, ülkemizin tarihi ve kültürel güzelliklerini mutlaka gelip görmeleri gerektiğini yabancı delegelere anlatarak Kula-Salihli Jeoparkı'na davet ettik. Bizler için oldukça verimli geçen bu toplantının Salihli, Kula ve Manisa ile ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca, 2024 yılının Mart ayında yapılması planlanan Avrupa Jeoparklar Ağı Koordinasyon Komitesi Toplantısı, Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkımızın evsahipliğnde yapılacaktır” dedi.

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.