Başkanın Mesajı

Belediye Başkanımız Hüseyin Tosun'un Kulalılar'a Mesajı

  Saygıdeğer Hemşerilerim,

 

Kula sevdasıyla çıktığımız hizmet yolculuğunda 9. yılımızı doldurmuş bulunuyoruz. Geride bıraktığımız 9 yılda, karşılaştığımız zorluklar ve imkansızlıklara rağmen belediye hizmetlerinin olmazsa olmaz hizmetler olduğunun bilinciyle herhangi bir aksamaya mahal vermeden şehrimizi etraflı bir değişime kavuşturduk. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimlerinden bu yana geride kalan 4 yılda genel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra ufkumuzu büyütüp ölçekli proje ve çalışmalara odaklandık. İlçemiz için hizmet üretirken vatandaşlarımıza aş, iş ve istihdam oluşturacak projeler öncelikli hedefimiz oldu. 1000 kişilik Akar tekstil istihdam projesi, ardından bebek maması fabrikası, Agamer deri tekstil atölyesi gibi Kula'ya yapılan her bir işletme ve tesis, vatandaşımıza ekmek kapısı, bize gurur kaynağı oldu.  25 yıllık bir hayali gerçeğe dönüştürüp Kula Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı çalışmalarını başlattık. Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Zafer Kalkınma Ajansımız ve Belediyemiz iş birliğinde Çalışan ve Üreten Gençler Programı çerçevesinde yine binden fazla kişinin istihdam edileceği 2 adet olacak Tekstil Fabrikası inşaatını tamamlanma noktasına geldi. İstihdam projelerimiz kapsamında Emir Kaplıcaları bölgesinde toplam 135 bin metrekare alanda 50 bin metrekarelik ‘Jeotermal Enerjiyle Teknolojik Sera’ kurulmaya başlandı. 

 

İlçemiz 2018’de doğalgazla tanıştı, şehir içi doğalgaz hat döşeme çalışmaları 2022 yılı itibariyle %65 oranında tamamlanarak hemşerilerimiz konforlu ve temiz enerjiye kavuştu. Son 4 yılda TOKİ iş birliğiyle 304 Adet Toplu Konut, 1 Adet Cami ve 7 ticarethaneden oluşan yeni toplu konut alanı kazandırdık, 3. Etap olarak 633 Konut daha aynı bölgeye yapılacak. Çarşımızın merkezinde Yunus Emre Caddesi üzerinde tarihi dokuya sahip dükkanlarımızın cephe sağlıklaştırma çalışmaları tamamlandı. Zafer Okulu’nun yıllardır bir türlü bitirilemeyen restorasyon süreci çözüme kavuşarak restorasyonunda sona gelindi. Zafer Sokak ve Mustafa Şapcı Sokaklarda cephe sağlıklaştırmaları tüm hızıyla sürüyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Zafer Kalkınma Ajansı ve Kula Belediyemiz iş birliğinde gerçekleştirilecek "Kula Tarihi, Restorasyonla Canlanıyor'' projesi kapsamında Bekirbeyler Evi, Köprücüler Evi ve Hancı Çukur Çeşme’yi aslına döndürülerek yeniden turizme kazandırıyoruz. Yunus Emre ve Tabduk Emre türbesinin bulunduğu Emre Mahallemizdeki tarihi hamamın restorasyonunu tamamladık. Zafer Kalkınma Ajansı desteği ile Jeopark Belediyeler Birliğimiz marifetiyle inşasına başladığımız Jeopark Ziyaretçi Merkezi’ni hizmete açtık. 

Kula Peri Bacaları alanında doğallığı koruyarak mola noktası, seyir terası, kamelyaları içerisinde barındıran çevre düzenlemesini gerçekleştirdik. Halk Ekmek ile başlattığımız halkımızın kaliteye daha uygun fiyatlara ulaşabilmesi amacıyla, protokolle Manisa Büyükşehir Belediyemizden devraldığımız mezbahamızı, vatandaşımızın güvenilir, kaliteli ve ucuz et tüketimine katkı sağlamak için Kula Belediyesi Halk-Et mağazamızı hizmete açtık.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Spor Toto Teşkilatı ve Kula Belediyemizle koordineli olarak birçok önemli yatırım ve spor tesisini ilçemize kazandırdık. Sanat atölyeleri, kütüphane, kitap kafeler, yüzme havuzları ve sosyal alanları içinde barındıran Kula Gençlik Merkezi ve Kula Spor Kompleksi, ilçemizin ve gençlerimizin yeni cazibe merkezleri haline geldi. 52 dönümlük arazisi Belediyemiz tarafından tahsis edilen, ülkemizin 21 Gençlik Kampı’ndan birisi olacak Kula Gençlik Kampı’da konaklama tesisleri, amfi tiyatro, yemekhane, idari binalar, bungalov evler, futbol, basketbol sahaları, yüzme havuzu, paintball gibi çeşitli aktivite alanlarıyla tamamlandı. İlçe stadımızda devam eden yenileme çalışmalarında 1300 kişilik trübün, 4'lü soyunma odası, hakem ve antrenör odaları, idari ofisler, spor salonu inşası tamamlandı. Kırsal mahallerimizdeki gençlerimizin de spor tesislerine erişimini arttırmak amacıyla Gökçeören Gençlik Merkezi ve kapalı halı saha, Sandal kapalı halı sahası, genç nüfusun uygun olduğu mahallelerimize 10 futbol sahası, 13 voleybol ve basketbol sahası, 2 tenis kortu yapımı tamamlandı. Yine arazini Kula Belediyesi olarak tahsis ettiğimiz İçerisinde at barınakları, açık ve kapalı manejler, walker, pony tesisi, seyis ve soyunma odaları, restoran ve oyun alanlarıyla inşası devam eden Atlı binicilik Tesisi de halkımızın her kesimine hizmet verecek sosyal bir tesis olacak.

 

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına ilçemizin yüz akı olacak projelerle başladık. Antik çağlardan beri termal sularıyla bölgenin şifa merkezi olan, ancak uzun yıllardır tesisleşme noktasında eksikliği hissedilen Emir Kaplıcaları’mızı termal cazibe merkezi yapacak projemiz hazır. Kula’ya yakışır yeni pazaryeri projesini bu yıl içinde hayata geçiriyoruz. Yeni tekstil fabrikaları alanında hayata geçireceğimiz çocuk kreşi projesiyle burada çalışan annelerimizin ve çocuklarımızın günlük sosyal yaşamını eğitimle kolay hale getiriyoruz. Elektrik ve Telekom kablolarının yer altına alınması, çöp transfer istasyonu, eğitime destek etüt merkezimiz ve daha saymakla bitmeyecek irili ufaklı birçok çalışmayı, Büyükşehir kanunu ile yediden altmışa çıkan mahallelerimize bütçe artırımı yapılmadan, geçmiş dönemlere nazaran daha az personelle hizmet götürme çabasıyla proje ve eser üretiyoruz. 

 

9 yıllık hizmet yolculuğumuzda önümüzdeki imkânları ve oluşturduğumuz fırsatları, hizmet olarak Kulalı hemşerilerimle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu çalışmaları ortaya koyarken bize güç ve destek veren Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu başta olmak üzere Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekilimiz Sayın Erkan Akçay ve değerli Manisa Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımız  Sayın Cengiz Ergün’e, birlikte çalışma imkanı bulduğumuz sayın Valilerimize ve Kaymakamlarımıza, 2014’den bu yana birlikte yol yürüdüğümüz Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımıza, Cumhur İttifakı İlçe temsilcilerimize çalışma arkadaşlarımıza ve emekçilerimize ve özellikle siz değerli Kula halkına şükranlarımı sunuyorum. 

  Selam ve Muhabbetlerimle...
Hüseyin TOSUN
Belediye Başkanı
 

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.