Yeni İstihdam Alanları Sayesinde Dışarıya Göç Durdu

08 Şubat 2024 14:03 Kula Belediyesi 863

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) verilerine göre 2022 yılında 43 Bin 227 olan nüfusu 2023 yılında 43 Bin 361’e ulaştırdı. 3,1'lik nüfus artış hızıyla Kula nüfusu 2023 yılında 134 kişi daha arttı.


Uzun yıllardır işsizlik ve dışarıya göç sorunu yaşayan Kula ilçesi, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun'un 10 yıllık görev süresindeki kararlılığı ve yoğun çabaları sonucunda, ilçe artık göç veren bir yer olmaktan çıktı.

Kula’da işsizliği önlemek ve ilçedeki dışa olan göçü aza indirmek amacıyla yapılan istihdam çalışmaları kapsamında Kula artık göç veren bir ilçe olmaktan çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) verilerine göre 2007 yılından beri sürekli nüfus düşüşü yaşanan Kula’da 2018 yılında dışarıya göç durağan hale gelirken 2023 Yılı ‰ 3,1 oranındaki nüfus artış hızıyla yine büyüme gerçekleşti.

 Kula Belediyesi’nin istihdam alanı oluşturma çalışmaları neticesinde Kula, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) verilerine göre 2022 yılında 43 Bin 227 olan nüfusu 2023 yılında 43 Bin 361’e ulaştırdı. 3,1'lik nüfus artış hızıyla Kula nüfusu 2023 yılında 134 kişi daha arttı. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nin başladığı 2007 yılından veri TÜİK'ten ulaşılan verilere göre genelde nüfus düşüşü nedeniyle eksi, bazı yıllarda ise 0 değerlerinde olan nüfus artış hızı değeri Kula İlçesinde ilk kez 2023 yılında artı oranla 3,1'lik bir artış gözlemlendi. Belediye Başkanlığı görevine geldiği 2014 yılından beri  ilçenin ekonomik kalkınması açısından çok büyük projelere imza atan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, ortay koyduğu istihdam hamleleri ve yatırımlarıyla Kula’nın uzun yıllardır sürekli  dışarıya giden göçü 2018 yılında durağan hale getirdi. 2023 yılında 10 yıllık çalışmaların sonucunda ise nüfusta artışa geçildi. İstihdamın yanında yapılan çevre düzenlemeleri ve sosyal ve vizyoner projeler ile vatandaşların yaşam alanlarını geliştiren Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, ilçenin nüfusunu dinç tutmaya kararlı.  

Başkan Tosun; “İstediğimiz Noktaya Gelebilmek İçin 10 Yılımızı Verdik”

Kula’nın üreten ve ürettikçe gelişen bir ilçe olacağını ifade eden Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun; “ 10 yıllık görev süremiz içerisinde Kula’nın en büyük sorunu olan işsizlik ile mücadele veriyoruz. Kula'da doğan Kula'da doysun diye çıktığımız yolda  çalışmalarımızı istihdam yönünde yoğunlaştırdık. Hamdolsun, 10 yıldır gece gündüz verdiğimiz mücadele meyvelerini vermeye başladı. Kulamız göç veren bir ilçe olmaktan çıktı. Tekstil sektörüyle başlattığımız istihdam hamlelerimizi hayata geçirdiğimizden bu yana Kula’da başlayan hareketlilik hayatın her alanında hissedilir hale geldi. Bu nüfus artışı, ne kadar doğru işler yaptığımızın en önemli göstergesidir. Şimdi 10 yıl sonra hayal ettiğimiz her alanda büyüyen ve kalkınan Kula için daha çok çalışma vaktidir ” dedi.

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.